Choinka chwast

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega więc kwestii. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka a oryginalnego typu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest sprawa choinki i dlaczego jest rzeczywiście ważna w świątecznej tradycji?

Jest dużo teorii, które mówią o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Chociaż w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w momencie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie sprowadzając się do nauki, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się kogoś z Bogiem. Sposób ten łatwo rozpowszechnił się na wszystek świat. Można więc powiedzieć, że dziś nie wyłącznie w Polsce, lecz również i kolejnych krajach Europy oraz w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można zauważyć sporą nowość w modzie choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie niestety było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie nosiły być kojarzone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów oraz kolorów świątecznych ozdób jest mocna do określenia, ale w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jak ludzie, była nowości w sferze trendów zajmujących jej przystrajania. Wprawdzie nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania ważnej w przeszłości choinki przez Luthera, sposób tenże znacznie głęboko zakorzenił się w sztuce świątecznej także zajmujmy możliwość, że nieprędko przeminie.